מערכת המשפט עשתה ״הנחות סוף עונה״ לכל שלושת המחבלים והתייחסה אליהם כאל נערים בסיכון, הפרקליטות לא דרשה ענישה מכסימלית והשופטים בחרו באופן גורף להקל ״ולהתחשב״./ עמיחי שיקלי

מתוך פוסט של עמיחי שיקלי בפייסבוק

צריך לשים את העובדות היבשות על השולחן, מערכת הביטחון בהובלת השב״כ הצליחה לשים את ידה על כל שלושת המחבלים שרצחו בשבוע האחרון בברבריות מחרידה אחד עשר חפים מפשע.
מנגד, מערכת המשפט עשתה ״הנחות סוף עונה״ לכל שלושת המחבלים והתייחסה אליהם כאל נערים בסיכון, הפרקליטות לא דרשה ענישה מכסימלית והשופטים בחרו באופן גורף להקל ״ולהתחשב״.
נעבור אחד אחד:
הפיגוע בבאר שבע
—————-
מוחמד אבו אלקיעאן תושב חורה רצח בדקירות סכין ארבעה אזרחים במרכזה של העיר באר שבע באחד הפיגועים היותר מזוויעים שראתה מדינת ישראל. אלקיעאן הקים בעבר חוליה שתיכננה להצטרף לדאע״ש, הוא נדון לארבע שנות מאסר בלבד ושוחרר מהכלא בשנת 2019. הנימוק: ״הנאשם מורה במקצועו, מוערך ומכובד בקהילתו… נטל אחריות על מעשיו והביע חרטה כנה״.
אחיו אכרם אבו אלקיעאן ביקש גם הוא להצטרף לשורות הארגון, בגזר דינו קבע שופט המחוזי אליהו ביתן: ״אין להקל ראש במעשה תמיכה של תושב ישראל בארגון כמו דאעש. יחד עם זאת, כמו בכל עניין, חשוב לשמור על פרופורציות ולא להגזים…״. אכרם נידון לחצי שנת מאסר על תנאי, בוא לא נגזים זה לא שהוא השליך נעל על שופטת (3 שנות מאסר בפועל כזכור).
הפיגוע בחדרה
————-
אברהים אגברייה תושב אום אל פחם (ובן דודו של המחבל השני בפיגוע בחדרה) טס לטורקיה ונעצר רגע לפני שעלה על טיסה לסוריה במטרה להצטרף לארגון דעאש, לא מדובר בכוונות תיאורטיות אלא בפעולות ממשיות של חבירה לארגון הג׳יהאד הקיצוני והברברי ביותר בעולם, זה לא הרשים את מערכת המשפט שלנו. הפרקליטות דרשה שנתיים-שלוש שנות מאסר בלבד, שופט בית משפט שלום בחדרה אהוד קפלן החליט לצאת לארג׳ ולגלות חמלה ורגישות, הנימוקים: גיל צעיר, חרטה ו״היותו בן למשפחה נורמטיבית״.
העונש 18 חודשי מאסר בלבד
הפיגוע בבני ברק
————–
דיאא חמארשה, שירה למוות בחמישה אנשים אמש בבני ברק, יצר קשר ב-2011 עם פעיל של הג'יהאד האיסלאמי ושילם לו אלפי שקלים כדי שיסייע לו לבצע פיגוע – אך הפעיל גנב את כספו והפיגוע לא יצא לפועל. עונשו הוקל בהסדר טיעון לשנתיים בלבד, נימוקי השופט רס״ן סמזר שגוג: ״התרשמתי שהנאשם מגיע ממשפחה נורמטיבית וכי לאחר שהוא ישוחרר מהכלא, משפחתו ואביו יפעלו לשיקומו ויפקחו עליו. נוסף על כך, לנוכח הודאתו של הנאשם ודבריו, שוכנעתי כי הוא לוקח אחריות על מעשיו ומתחרט עליהם״.
בצבא ובשירותי הביטחון כשמפקד נכשל בצורה כל כך מחפירה הוא מודח משירות, בעולם העסקים הוא פושט רגל ובפוליטיקה הוא חוזר הביתה, רק במערכת המשפט בישראל עם סמכות ללא מיצרים באה אפס אחריות. זה לא מתקבל על הדעת, לא מקצועית ולא מוסרית.
כבוד השופטים: יואל עדן, אליהו ביתן, אהוד קפלן וסמזר שגוג. משהוכח קבל עם ועדה כי גיליתם כושר שיפוט כל כך לקוי שהוביל להשלכות חמורות מאין כמותן, אני קורא לכם להפגין יושרה ואחריות, שימו את המפתחות ולכו הביתה!

שופטים קשורים:

פסקי דין נוספים:

(מיעוט) ביטול הריסת דירה של המחבל שפצע שוטר אחד באורח אנוש ושוטר נוסף באורח קל. בג"ץ 1653/24

20.3.24

(מיעוט) ביטול הריסת דירה של המחבל שרצח את לאה (לוסי) די ובנותיה, רינה ומאיה ז"ל. בג"ץ 788/24

11.2.24

(מיעוט) ביטול הריסת דירה של המחבל שרצח את בת שבע ניגרי ז"ל. בג"ץ 7553/23

21.11.23

נא בדוק את החיבור שלך לאינטרנט

חתמו על עצומה לאיזון בג"ץ

דילוג לתוכן