השופט חנן מלצר

תעודת זהות

שם:

השופט חנן מלצר

תפקיד:

משנה לנשיאת בית המשפט העליון

שנת מינוי לעליון:

2007

בוגר אוניברסיטה:

מועד פרישה:

2021

תפקידים נוספים היום:

חבר הוועדה לבחירת שופטים

שנת מינוי לנשיא עליון:

לא אמור להיות נשיא לפי שיטת הסניוריטי הנהוגה כיום במערכת המשפט הישראלית

תפקיד קודם:

שירת בצה"ל כאיש הפרקליטות הצבאית והשתחרר בדרגת סגן-אלוף, והקים בה את המחלקה לטיפול בעתירות לבג"ץ. היה היועץ המשפטי של התנועה הרפורמית. היה היועץ המשפטי של מחנה רבין במפלגת העבודה. התמודד בבחירות המקדימות לקביעת רשימתה לכנסת ב-1996. יו"ר ועדת החוקה של מפלגת העבודה עד שנת 2004 עת מועמדותו לכהונה בבית המשפט העליון.

השופט חנן מלצר

חנן מלצר 2
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp

פסקי דין של השופט חנן מלצר:

ביטול חוק טל: פסק הדין הפר את עקרון הפרדת הרשויות בכך שביטל את חוק טל (החוק לדחיית שירות לתלמידי ישיבות שתורתם אומנותם) אשר מטרתו העיקרית הייתה עידוד בני ישיבות להתשלב בהדרגה בחברה. חוק עליו החליטו נבחרי הציבור הדמוקרטיים, בג"ץ 6298/07, בג"ץ 6318/07, בג"ץ 6318/07, בג"ץ 6320/07, בג"ץ 6866/07

דברים נוספים שכדאי להכיר:

היה היועץ המשפטי של התנועה הרפורמית – יהדות מתקדמת בישראל.

בשנת 1980 היה היועץ המשפטי של מחנה רבין במפלגת העבודה. בתקופת כהונתו של יצחק רבין כראש הממשלה ויו"ר מפלגת העבודה היה מלצר פעיל בעבודה והתמודד בבחירות המקדימות לקביעת רשימתה לכנסת ב-1996. מלצר שימש בתפקיד רב-ההשפעה של יו"ר ועדת החוקה של מפלגת העבודה והתפטר ממנו ב-2004.

ב-10 לנובמבר 2020 התפרסם כי מלצר ערך חתונה לבנו בהשתתפות של מספר אנשים החורג מהנחיות משרד הבריאות לאור משבר הקורונה. הוגשה תלונה נגדו לנציב תלונות הציבור השופט אורי שוהם אך הוא כמובן דחה את התלונה בנימוק כי מלצר לא ידע שאלו ההנחיות, צעד שעורר ביקורת רבה בציבור. מלשכתו של המשנה לפרקליט המדינה לעניינים פליליים נמסר כי למרות ההפרה שבוצעה בחתונת בנו של השופט, אין מקום להטיל עליו קנס.

כיו"ר ועדת הבחירות ניהל דיון הזוי כמה שבועות לפני הבחירות, בעקבות פרסום "תחקיר הבוטים" הפייק ב"ידיעות אחרונות": מלצר חקר ארוכות צייצנים ימניים בטוויטר על אודות הציוצים שלהם, במחזה שעורר מחשבות נוגות על האיום שיוצא דווקא מבית המשפט העליון על חופש הביטוי.

השופט חנן מלצר שיבח בפומבי את עו”ד שחר בן מאיר, העותר הסדרתי משמאל, ואמר כי “מגיעה לו בהחלט הוקרה על פעילותו במערכת הבחירות הזו”. על כך קבע נציב התלונות כי מדובר ב”התבטאויות מיותרות מהן היה ראוי להימנע”.

שופטים נוספים:

[שופטת בבית המשפט העליון]

[שופט בבית המשפט העליון]

[שופט בבית המשפט העליון]

נא בדוק את החיבור שלך לאינטרנט